Mecit Ünal’ın tutuklu olduğu 1980-1991 arası dönemde Sokak ve Demokrat dergilerinde yayımladığı mektup-yazılarından derlenen, ilk ve son kez 1992 senesinde basılan kitabı Lali Berte’ye Mektuplar yıllardır aranıp da bulunamayan kitaplar listesindeki yerini koruyordu. 22 yıl sonra “Lali Berte’ye Mektuplar” Alakarga Yayınları tarafından okurla buluşturuluyor.

Mecit Ünal “Lali Berte’ye Mektuplar”da sürekli ulaşılmaya çalışılan bir kadın imgesi üzerinden bir dünya hayali resmediyor. Lali Berte; hem özgürlük, hem arayış, hem aşk, hem de bir ütopya olarak yazarın güçlü, samimi, edebi kaleminden okura yansıyor. 80’lerde Türkiye’yi cezaevlerinde gezmiş olan yazar 11 yıllık esarette, Lali Berte’ye sığınıyor. Ona anlatıyor, onunla konuşuyor, onu özlüyor, onu arıyor… Sonsuz bir yolculukta ulaşılmayacak olanı ideal edip bu arayışın izinde değil, içinde yaşıyor. Bir özgürlük hasretinden aşka, aşktan ise güzel bir dünya idealine yürümenin kalp atışlarını “Lali Berte’ye Mektuplar”da hissediyoruz. Türk Edebiyatı’nın önemli bir başucu kitabı olan “Lali Berte’ye Mektuplar”ı okurlara takdim ederiz.

Mecit Ünal

Mecit Ünal 1961'de Sivas'da doğdu. 1980 Kasım'ında İstanbul'da tutuklandı. Davası 1984'de açıldı, savunmasını ise ancak 5 Ocak 1988 tarihinde yapabildi. 1980 Kasım'ı ile 1982 Mayıs'ı arasında işkence sonucu alınan ifadeler dışında hiçbir kanıta dayanmadan 1988 Mart'ında idama mahkum edildi. Karar halen Yargıtay'da. Mecit Ünal'ın şiirleri çeşitli dergilerde yayınlandı. "Sesini Sesimin Yanına Koy" adlı şiir kitabı Almanca'ya da çevrildi. Mecit Ünal 1989 Yunus Nadi, Röportaj ödülünü kazandı. Alman Pen Klübü, Mecit Ünal'ı onur üyesi seçti. Röportajlarının bir bölümü yayınevimiz tarafından "Zamanı Durdurabilmek" adıyla yayınlandı. Sokak ve Demokrat dergisinde "Lali Berte'ye Mektuplar"ın yayını sürüyor.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir