Ey vav haliyle şiirlere huruç eden sevgili!

Eylül’ün döktüğü sarı yapraklar gibiyim, idam hükmü veren yargıcın kırdığı kalem gibi. Kırılmış bir kalbin ilhamıyla misk kasesinden sızmış kokunu duyuyorum. El Hamra sokaklarında, Gırnata’nın yüce kapıları aralanıyor ve gıcırtılarla kapanıyor.

Sonra Saba Melike’si Belkıs’ın eteklerini suya değecek zannıyla çekiştirip yürümesini görüyorum. Saçlarında yıldızlardan taçları, kalbindeki hüznü, Yusuf’un kuyudaki korkusu gibi, Adem (AS) titrek bekleyişini, Isfahan’ın nısf-ı cihan sözünden ruhunun tatlı telaşını hissediyorum. Bizim de telaşımız, sancımız var.

Bizim de elimizde kalemlerimiz, yazıyoruz aşkın sevda tepelerini. Bizde okuduk Kerbela’yı, Uhud’u, Bedir’i, Malazgirt’i, Endülüs’ü. Okuruz da, amentümüz var. Bağdat’ta, Basra’da akan kanı ve o kanla yoğrulmuş çölleri. Kalemlerimiz yazar gider de, biz kalırız ey sevgili. Halbuki sen, Akşemseddin’in İstanbul’un fethini fatihin gözlerinde gören Sultan Murat’ın Fatih’e serzenişini, “peder ne der, kader ne eder” sözüyle bilen, Fetih’ten sonra Fatih’in muzaffer bir komutan edasıyla İstanbul’a girdiği gibi, mağrur bir edayla girdin kalbime.

Yavuz Selim Pınarbaşı

24.07.1970 tarihinde Kayseri’de doğdu Ankara'da çocuktu İstanbul'da gençti. Konservatuar, Edebiyat, Tarih okudu. ESERLERİ Türkülerden Seçmeler (100 Temel Eser) Yavuz Sultan Selim Vav Gibi Sevilmek Ve Yakında Çıkacak Kitabı Tarihteki Efsane Aşklar

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir